Минув не простий рік нашого життя. Фактично, від його початку, всі ми опинилися у екстремальних умовах виживання, що наклало свій важкий відбиток на наш побут, роботу, бізнес, на економіку держави вцілому. 

Комерційні закупівлі 2022 компаній бізнес-середовища APS

За минулий 2022 рік та від початку війни в Україні комерційних закупівель, що проходять за допомогою SRM-системи APS SMART було проведено більше 50 тисяч тендерів на загальну суму  більш ніж 50 млрд.грн. Змушені констатувати, що у порівнянні з довоєнним 2021 роком, обсяги закупівель скоротилися фактично у 2 рази.

У перші місяці війни, коли звичні процеси та ланцюгів постачання було порушено, багато компаній, щоб підтримати роботу своїх бізнесів, закуповували товари та послуги без тендерних торгів на пряму у постачальників чи посередників. Власне, комерційний бізнес на відміну від державного має право робити таким чином, це дозволило в перші критичні місяці більш гнучко реагувати на виклики та вистояти більшій частині комерців. Але мусимо відзначити удорожчання цінових пропозицій фактично у всіх товарних категоріях, а ті закупівлі, де присутня ще й імпортна складова подорожчали на 30%.

Оборот у ТОП-7 категорій закупівель середовища APS

Потрібно відзначити, що у зв’язку з форс-мажорними подіями у країні, змінився і сам «портрет» профілю основних закупівельних категорій.

Якщо у 2021 році ми в основному говорили про лідерів закупівельних категорій, як то: ЗЗР та добрива, будівельно-монтажні матеріали та роботи, посівний матеріал, промислове обладнання, с\г техніку, то у 2022р  це в першу чергу, ті категорії, що виконують не функцію «оновлення і модернізації», а  більше  функцію «підтримки, забезпечення базових потреб і постачання», що є логічно відповідно до обставин: ГЗМ, запчастини, логістичні послуги, упакування, основні засоби, корма для тварин, добрива, ЗЗР, насіння.    

дольовий розподіл по обороту в ТОП-7 основних категорій закупівель АПС
дольовий розподіл по обороту в ТОП-7 основних категорій закупівель АПС

Нові клієнти APS

Попри складні умови існування і роботи, команда APS SMART вистояла, зберегла пул своїх клієнтів, забезпечила і  надалі веде підтримку близько 100а клієнтських торгових майданчиків.

Крім того, до наших клієнтів долучилися деякі компанії з комерційного агро-сектору, будівництва, фармації: Autostrada, TAS Agro, Білоцерківська агропромислова група,  Тимак-агро, УХЛК, ДАН-ФАРМ.

Є позитивні результати зі залучення до співпраці державних компаній та корпорацій.

Під ТМ APS Smart та APS Tender ведеться подальша робота над розробкою нових функціональних можливостей SRM-системи,  діджітал інструментів, запущені і працюють нові онлайн продукти в царині закупівел-збуту.

Тенденції на 2023 рік у закупівлях та збуті

Рік прийдешній 2023. Що нас чекає? Ніхто не має сумнівів, що рік буде не простий.

Вже зараз відчутні труднощі у виробників енергоємних підприємств. В той же час,  агро-сектор, хоч і має свої проблеми, але не має такої критичної залежності від цього фактору.

Враховуючи складності з енерговиробництвом та енергопостачанням,  є ризик, що не всі українські виробники вистоять, може відбутися згортання виробництва деяких українських підприємств/продуктів, відповідно, на їх місце прийдуть іноземні виробники/імпортовані товари. Чи є це дуже погано? Мабуть, так сказати було б не коректним. Іноземні виробництва зазвичай більш сучасні та менш енерговитратні, більш енерго-економні  та екологічно орієнтовані, тож, сподіваємося, що вони й на наші терени перенесуть свої правила та стандарти. І віримо, що український бізнес відродиться! На більш новітньому сучасному у глобальному плані рівні.  

Виходячи з ситуації, що склалася, у закупівлях необхідно враховувати можливість перебоїв з електрикою та зв’язком у постачальників, затруднену логістику у постачанні, заміну звичних товарів чи їх складників на інші,  що відповідно веде до збільшення термінів прийому пропозицій на оголошені торги, і як наслідок, до збільшення термінів закриття закупівельних потреб.

В глобальному сенсі, бізнес має переглянути своє планування, витрати, та надійність своїх ланцюгів постачання.

Ми з оптимізмом дивимось у майбутнє. Віримо у нашу країну. Переможемо та відбудуємо!

Подібні записи