Серед затребуваних професій на ринку праці України завжди були фахівці зі сфери постачання і закупівель.  В останнє десятиліття, завдяки інтенсивному росту можливостей для проведення онлайн торгів, зростання кількості електронних торговельних майданчиків, а також з формуванням бізнес-правил у комерційному секторі і законодавчого регулювання торгів у державному, сформувався професійний сегмент фахівців із закупівель – тендерний спеціаліст.  Зоною компетенції тендерних фахівців виступають конкурсні закупівлі в формі електронних тендерів і аукціонів.

Хто такий тендерний спеціаліст.  Компетенції, навики та професійні якості

Тендерний фахівець це професіонал у закупівельній сфері, який відповідає за підготовку, проведення, і результат закупівель / продажу на конкурсній основі (тендери / аукціони / редукціони).  Зона компетенції тендерного фахівця не обмежується моментом проведення тендера.  Вона набагато ширша.

Закупник, так само як і тендерний фахівець повинен розбиратися в аналітиці ринків, товарів, цін, конкурентів, постачальників;  категорійному менеджементі;  повинен мати глибокі знання характеристик товарів, що закуповуються;  знати регуляторні, законодавчі норми або правила, що можуть впливати на закупівлю;  повинен враховувати корпоративні вимоги і стандарти закупівель;  розуміти основи бюджетування і планування;  відповідально ставиться до документарної роботи.

Спеціаліст із закупівель повинен мати аналітичний склад мислення (часто в закупівлях працюють люди з економічною і інженерною освітою), мати гарні комунікативні якості, вміти вести переговорну роботу зі зовнішніми контрагентами, бути клієнтоорієнтованим у роботі з внутрішнім замовником, мати професійну інтуїцію.

Також, сучасний професійний стандарт передбачає обов’язкове вміння працювати з електронними системами управління закупівлями та електронними тендерними майданчиками.

У зоні компетенції тендерного фахівця – не тільки процес підготовки і проведення торгів, а й вибір постачальників для оптимальної закупівлі та фінальне прийняття рішення за результатами торгів.

Будучи фахівцем стратегічно важливого бізнес-процесу – закупівель, тендерний фахівець прямо та побічно впливає на прибуток всієї компанії в цілому.

1 грн, зекономлена в закупівлях, збільшує маржинальність бізнесу на 2 грн і вище, а 60% постачальників відбираються в рамках тендерних закупівель

Де навчають фахівців із закупівель і тендерних спеціалістів

Цікава ситуація.  Професія спеціаліст із закупівель існує, попит ринку на неї є, людей, які працюють в сфері закупівель досить багато, а вивчиться на закупника або тендерного фахівця у вищому навчальному закладі не можна.  Жоден з вищих вузів України не готує закупівельників.

По суті, практично всі професійні знання закупівельники отримують дослідним шляхом у реальній робочій ситуації і навчаючись у більш досвідчених колег.

Так, є професійні міжнародні програми типу CIPS, локальні курси, семінари, професійні івенти від різних комерційних організацій і окремих тренерів та коучерів, де можна отримати певний набір знань або підвищити свою кваліфікацію. Але,  приміром, якщо говорити про міжнародну програму навчання, це дорого і дуже «загальноосвітньо», до того ж малопристосовано для застосування на нашому ринку і у наших ринкових умовах.  Нині існуючі окремі комерційні проекти (програми) з навчання закупівельників складно назвати системними, методичновиваженими і такими, що дають глибокі знання про комерційні закупівлі.

У сфері державних закупівель, що строго регламентуються Законом про державні закупівлі, певну лепту в освіту тендерних фахівців публічних закупівель вносить Академія ProZorro.

Навчання тендерних фахівців і рекрутинг закупівельників від APS SMART

APS SMART – бренд і стандарт ринку автоматизації комерційних закупівель – має свою програму навчання і підвищення кваліфікації закупівельників, яка побудована на базі світових практик та вивірена багаторічним досвідом роботи на вітчизняному ринку.

Програма складається з теоретичної та практичної частин навчання, має кілька рівнів спеціалізації.  Наприкінці слухачам курсу видаються сертифікати встановленого зразка.

Детальніше про це, ви можете прочитати в статті-інтерв’ю директора з проектів нашої компанії В.Богуша «Дилетанство vs професіоналізм».

Крім цього, для компаній, яким необхідно мати штатних професійних закупівельників – фахівців тендерного відділу, ми можемо підібрати спеціалістів необхідної кваліфікації від одного до цілої команди.  Створити заявку можна прямо на нашому сайті у розділі Рекрутинг.

Для професіоналів в закупівлях і для фахівців-початківців пропонуємо можливість підібрати вакансію серед наших клієнтів, що працюють по всій Україні. Надіслати своє резюме можна прямо з форми на нашому сайті в тому ж розділі Рекрутинг.

«Viam supervadet vadens» ( «Дорогу здолає той, хто йде»).

Подібні записи