Для постачальників та зацікавлених осіб, що працюють з продажем  товарів, використовують електронні тендерні майданчики APS та тендерний агрегатор (платформу)  Salesbook в якості каналів збуту своєї продукції. До вашої уваги на  платформі Salesbook були створені  спеціальні інформаційно-довідкові розділи (FAQ) як працювати з агрегатором тендерів, та як подаватись у тендери замовників на інших майданчиках APS.

Різниця між тендерними майданчиками і тендерними системами

Наразі є нагода нагадати різницю між тендерними торговими майданчиками (платформами),  і системами автоматизації збуту та закупівель (тендерні системи). Докладніше про це можна прочитати ось тут.

Якщо коротко, то  «тендерні майданчики» – це онлайн ресурси, на яких розміщені торгові пропозиції у формі тендерів, аукціонів або редукціонів, і за допомогою яких відбувається укладання угод купівлі-продажу товарів, робіт і послуг між контрагентами після проведення торгів – до прикладу Salesbook це тендерна платформа продажу та закупівель, де зібрані тендери усіх замовників APS, або ж це окремі торгові майданчики замовників, що працюють з  APS Smart;  «система(и) автоматизації продажу або закупівель» – це набір електронних інструментів, що дозволяє автоматизувати процеси закупівлі або продажу товарів, робіт і послуг у конкретній компанії – у нашому випадку такою системою для автоматизації управління закупівлями є – SRM APS Smart.

Тендерні майданчики і системи автоматизації закупівель-продажу це НЕ одне й теж саме і НЕ взаємозамінне як інструмент. Це  синергетично доповнюючі та комбіновано можливі рішення з метою проведення успішних закупівель/продажу.

Що ж таке FAQ?

Повернемося до довідкового розділу FAQ (Frequently Asked Questions ) — це окрема сторінка або частина сайта, яка містить відповіді на найпоширеніші запитання, що стосуються роботи сайту, продуктів, послуг чи бізнесу,  що на цьому сайті представлений.  Розділ FAQ це більше, ніж просто перелік найбільш частих запитань користувачів і коротких відповідей на них, це певного роду експертний контент про основні поняття, значення, дії, процеси – в «полі» яких працює користувач. Часто в таких текстах використовують зображення та медіа, щоб покращити наочність відповіді; а дизайн – візуалізує акценти, інтуїтивно покращує  процес швидкого пошуку інформації, та й просто робить розділ більш привабливим.

Різниця між FAQ розділами Salesbook

Оскільки, мова йде про два різні електронні продукти (Salesbook і APS Smart), що виконують схожі за своєю метою, але не ідентичні функції, то відповідно для користувачів доступіні два розділи з довідниковим матеріалом:

1. FAQ для користувачів Salesbook – найчастіші запитання користувачів у роботі з онлайн-сервісом. Як зареєструватися на платформі, як подаватися у тендери спільноти APS, як публікувати свої власні тендери на Селзбук, як створити візитку компанії чи подати бізнес-оголошення.

2. FAQ (Інструкції) для постачальників APS, що є учасниками мережі та працюють з торговими майданчиками клієнтів APS Smart.   Основні теми запитів як працювати з Кабінетом контрагента, як подаватися у тендери (Модуль Тендер), як відбувається електронне контрактування (Модуль Контракт), як працювати з замовленнями контрагентів у Модулі Замовлення), тощо.

Як організовані FAQ розділи на Salesbook

  • Чутка організація макету. Ми використали заголовки та підзаголовки, щоб класифікувати різні теми запитів. Це дозволяє швидко проглядати сторінку та знаходити потрібну інформацію.
  • Маркований, нумерований перелік, окреме посилання на розділ.  За посиланням відкривається вибраний фрагмент тексту. Такий формат полегшує користувачам розуміння ключових моментів та пошук потрібної інформації. Це також розбиває текст на тематичні блоки та покращує загальну читабельність.
  • Візуальні елементи. Скріни, малюнки з поясненнями щоб полегшити розуміння тексту.
ФАК на Селзбук

Підсумовуємо:

Покращення споживацького досвіду має велике значення для успішної роботи обох сторін – і користувача і надавача послуг. В цьому сенсі розділи FAQ є цінним надбанням. Надаючи лаконічні відповіді на найчисленніші (типові) запити клієнтів, ми оптимізуємо процес підтримки своїх ресурсів, а користувач знаходить потрібну інформацію, самонавчається і, сподіваємося, з успіхом  використовує все це у своєму робочому та користувацькому досвіді.

Тож, заходьте, користуйтеся!

Схожі записи