Ціни на енергоносії завжди у зоні особливої ​​уваги. З минулого року ця тема стала однією з болючих точок економіки в цілому, а для великих та середніх промислових підприємств особливо актуальною.

Закупівля газу через комерційні тендери

Використання природного газу є одним із найдорожчих ресурсів. Вже багато писалося про подорожчання газу з минулого року у зв’язку з проявами геоекономічних чинників.

Для порівняння: у нашій екосистемі були зафіксовані показники – грудень 2020 року ціна 1м3 – прибл. 6 грн., а у 2021 р. – ціни коливалися від – 28 грн. за 1 м3 у жовтні та до 35 грн. за м3 у грудні.

Проте з 2021 року споживання газу з боку замовників залишається на такому ж рівні. Наприклад, у 2021 р. через нашу систему було закуплено газ різними компаніями в обсягах > 100 000 000 м3 (за 4кв. – 3 000 000 м3) та навіть з економією за результатами торгів – до 3,2%.

Складно говорити про стабілізацію вартості газу у 2022 році, на думку експертів газового ринку, ситуація буде залишатися складною. Тому про можливість якоїсь відчутної економії на торгах говорити не будемо, але нагадаємо, що існують ще й інші фактори, що сприяють економічній ефективності закупівель – за рахунок контролю та правильного управління ланцюгом закупівель. Автоматизована система АPS SMART функціонально охоплює всі етапи ланцюга закупівель.

Закупівля електроенергії

З 1 січня 2019 року в Україні набула чинності реформа ринку електричної енергії, яка надала можливість споживачам самостійно змінювати постачальника електроенергії. Закон України «Про ринок електричної енергії» від 13.04.2017 № 2019-VII поділяє енерго-постачальників за видами діяльності на розподіл та постачання електричної енергії, при цьому електроенергія визначається як товар та як послуга, а замовники-споживачі отримують право закуповувати електроенергію як універсальну послугу.

Тобто, за фактом з’явився оптовий ринок електроенергії, при цьому він є досить конкурентним, у Ліцензійному реєстрі регулятора НКРЕКУ присутні понад 6 тис. записів про видачу ліцензій виробникам (генерація), операторам, трейдерам. Якщо електроенергію постачає постачальник «універсальної послуги», то електроенергія визначається як товар, але із супутніми послугами, супутні послуги мають мати меншу вартість, ніж сам товар-електроенергія.

Незважаючи на те, що вартість енергопродукції формується на ринкових умовах, правила ціноутворення для різних категорій споживачів, порядок організації закупівель, торгів, обсяги, штрафи тощо. регулюються декількома підзаконними актами профільних регуляторів, і мають багато умов, вхідних  та особливостей. Про що, фахівці, звичайно, в курсі.

Реформа дозволила змінювати постачальника енергії для замовника-споживача, а великих промисловим споживачам укладати договори безпосередньо з продуцентами (генерація) електроенерії напряму. Також визначено базові толерантні тарифи для компаній-виробників продуктів соціальної значимості.

Закупівля електроенергії через комерційні тендери

Не дивлячись на певну специфіку (а де її немає), тендери комерційних компаній на закупівлю електроенергії стали з’являється частіше. Їх небагато, але вони все ж є та працюють.

Як приклад, закупівля електроенергії, компанією із потребою у середніх обсягах споживання. У 2020 р.: обсяг закупівель був 4,5 млн.кВт., тендер проходив у два тури, запрошено 41 учасника, взяли участь 9; фінальна ціна торгів за 1 кВт – 3.25 грн (і 3.50 грн. на групу Б). У 2021 р. обсяг закупівлі 5,5 млн. кВт; 2х туровий тендер, активних учасників у торгах 4, фінальна ціна торгів за 1 кВт – 2.06 грн (2.13 група Б).

Як бачите, ціни хоч і не так швидко як на газ, але зросли. За інформацією з відкритих джерел, нинішні базові розцінки, визначені Постановою Кабінету Міністрів, діятимуть до 30 квітня 2022 року. Навесні цього року, найімовірніше, схема ціноутворення буде переглянута.

Як мінімізувати витрати на закупівлю енергоресурсів

Дослухайтеся до порад наших експерти із закупівель:

  • визначте можливості закупівлі для всіх об’єктів вашої організації у стратегічному плані;
  • переконайтеся, що компанія закуповує енергоресурси за оптимальними тарифами;
  • проаналізуйте умови контрактів із постачальниками, переконайтеся, що їх умови вас влаштовують;
  • проаналізуйте умови контрактів із постачальниками, переконайтеся, що їх умови вас влаштовують;
  • беріть активну участь у торгах. Навіть якщо зараз важко говорити про пряму економію, компанії, що проводять торги, отримують актуальний бенчмарк ринку, цін, а значить зможете оцінити свої можливості та більш таргетовано намітити стратегію для оптимізації бізнес ресурсів та виробництва;
  • розширюйте стратегію закупівлі енергоресурсів на проекти щодо підвищення енергоефективності та комплексну стратегію сталого розвитку (англ. sustainable development);
  • використовуйте автоматизацію, зокрема процесів управління закупівлями. Основна економія міститься у правильно налаштованому управлінні ланцюгом закупівель.

Бажаємо вдалих торгів, ефективних процесів, прибуткового бізнесу!

Схожі записи