За минулий рік будівельні компанії та компанії, що ведуть для своїх потреб будівельно-монтажні роботи, зіштовхнулися з проблемою стрімкого зростання цін на матеріали та роботи.

Подорожчали метал, деревина, утеплювачі, вироби з пластику – практично всі основні позиції необхідні для будівництва та ремонту. За інформацією з різних джерел, ціни на будівельні роботи зросли на 15-20%, а на будматеріали з 20% до 65% в залежності від категорії. Найбільше зросли ціни на метал. Крім того, відбулося подорожчання енергоносіїв (16-20%) та логістики (12-15%).

Зростання цін на будівельні ресурси ставить під загрозу виконання контрактів та договорів, укладених за результатами торгів у державному і в комерційному секторах. Для державних підприємств ситуація ускладнюється ще й тим, що ціна контракту зазвичай розраховується на початок фінансового року, у зв’язку з чим, за умов зростання цін на момент укладання контракту (або на момент проведення робіт) ціна є неактуальною. Зростання цін, валютні коливання на будівельні матеріали плюс дефіцит на деякі матеріали та комплектуючі стали причиною відмов від виконання.

Будівельна сфера і так досить специфічна у багатьох питаннях: високі часові витрати на підготовку КП (через велику кількість позицій), широкий спектр необхідних матеріалів, відсутність якісних кошторисів з боку замовника, або навпаки, непомірні фінансові запити з боку підрядника, великий дефіцит кваліфікованої робочої сили, зазвичай малопрозорий і непередбачуваний прорахунок фінальної вартості.

Що робити будівельникам? Будувати не можна зупиняти, де тут кома? Не можна зупиняти. Будувати! Аналізуйте, плануйте, розраховуйте та закуповуйте. Оптимально, якщо впорядковані процеси автоматизовані – так ви отримаєте контроль та впевненість.

За 4 квартал 2021 року у нашій SRM системі закупівель APS SMART тендерів на будівельні роботи, послуги та матеріали відбулося бл.300, загальна сума закупівель – 480 млн.грн.

Що купують наші клієнти з будівництва через тендери

Практично повний спектр матеріалів і робіт. Для наочності ми звели в список (і він не повний) роботи та матеріали з торгів, які організовують спеціалізовані будівельні компанії (повний цикл будівництва) та компанії, які ведуть загальнобудівельні роботи для своїх потреб (електрика, каналізація, ремонти, тощо)

РоботиМатеріали
Внутрішнє оздобленняФарби, штукатурки, шпаклівки, гіпсокартон, різні суміші та ін.
КладкаСітка кладочна, цегла, керамоблоки
Електромережі внутрішні/зовнішніКабельна продукція, лотки кабельні, електрощитове обладнання, світильники, розетки, вимикачі, супутні витратні матеріали
Слабострумні мережі – контроль, доступ, домофонія,телефоніяВідеокамери, відеореєстратори,  датчики руху, прилади считування карток, панелі виклику, кабель UTP, кабель оптиволоконний
Пожежна сигналізація, диспетчеризаціяДатчики загазованості, пожежні оповіщуваці, датчики метану, модулі порошкового пожежогасіння, кабель контрольний, блоки управління
Монолітно – бетонні роботи, паліАрматура, бетон, пісок, щебінь
Гідроізоляція фундаментівгідроізоляційні матеріали (герметики, клей, мастика, праймер, шпонки),шиповидна мембрана, геотекстиль, бентонітові мати
БлагоустрійФЕМ, бордюр дорожній, решітка пакувальна, вироби для мощення з граніту, люкі чавунні, меблі зовнішнього використання, МАФ (вивіски, інфостійки, лавочки, урни, санблоки тощо)
Озеленення територіїДерева, кущі, тощо
ЛіфтиОбладнання ліфтове
Внутрішні мережі – опалення, вода, каналізаціяТеплотехнічне обладнання, насосне обладнання, запірна і запобіжна арматура, труби, фітинги
Зовнішні мережі – опалення, вода, каналізаціяТеплотехнічне обладнання, насосне обладнання, запірна і запобіжна арматура, труби, фітинги
Насосні, котельніТеплотехнічне обладнання, насосне обладнання, запірна і запобіжна арматура
Вентиляція/кондиціонуванняВентиляційне обладнання, обладнання для кондиціонування, запірна і запобіжна арматура
ВодопониженняНасосне обладнання
АвтополивНасосне обладнання, запірна арматура, труби, система автополиву
Влаштування покрівліПВХ-мембрани, рубероїд, гідро-паро плівки, геотекстиль, воронки, утеплювач.
Фасади ЛММБудівельні суміші для систем утеплення фасаду, профіль для системи утеплення, утеплювач, дюбеля, герметики.
Фасади НВФАлюмінієві підсистеми, комплектуючі (кріплення, герметики) утеплювач, керамічна плитка, алюмінієві касети, композитний матеріал.
СПОКПідсистема, скло, комплектуючі, скляні перегородки.
ПВХ конструкціїВікна, двері
Декоративні матеріалиЛамінат, плитка, сантехніка, освітлення
ДверіВхідні двері, протипожежні двері, міжкімнатні двері
МеталопрокатВсі матеріали по металопрокату (арматура, кути, дроти і т.д.)
БудматеріалиПісок, щебінь, цегла

Закупівельний функціонал APS SMART для будівельників

Для будівельних компаній ми можемо запропонувати повний цикл автоматизації закупівель від заявки на закупівлю до постачання матеріалів складу, або, як мінімум, автоматизацію збору заявок та електронні торги.

Окремо акцентуємо увагу на наскрізному механізмі акумуляції даних  закупівель у Центральному офісі, з інформацією по всіх будівельних об’єктах, будівельних майданчиках, чергах, секціях та підрядниках. Це дозволяє максимально повно аналізувати всю картину  закупівель в цілому та у різних зрізах.

Окрім цього у нашій системі є спеціальний функціонал, який полегшує роботу закупників. Наприклад, можливість рознести ваші кошториси на роботи та матеріали. Так зручніше вести їх облік та контроль. І, звичайно, вся ваша закупівельна документація буде працювати у безпаперовому вигляді (електронний документообіг).

Для перевірки контрагентів із сумнівною репутацією, ми пропонуємо використовувати інтегрований з нашою системою сервіс YOUCONTROL, вам будуть доступні дані про компанію з понад 80 державних реєстрів.

А для пошуку нових контрагентів та постачальників пропонуємо наш Сервіс рекомендацій – APS Discovery – інноваційну розробку для збільшення конкурентності торгів.

Чи можна заощадити на будівництві за нинішніх ринкових умов

Згідно з прогнозами фахівців із будівництва у 2022 році зростання цін на будматеріали збережеться, але буде в межах 10–15% за відсутності зовнішніх або внутрішніх стресів, ціни на роботи прогнозуються стабільнішими.

Можемо сказати, що незважаючи на коливання ринку, тендерів на будівництво різного виду побільшало. Замовники наполегливо торгуються, намагаються мінімізувати витрати, шукають аналоги необхідних матеріалів, але активних підрядників теж вистачає.

За торгами наших клієнтів через систему APS SMART, середній зафіксований відсоток економії на будматеріали становить 8% , що виглядає доволі оптимістично. Основна економія відбувається на етапах підготовки тендерів та виконання контрагентами своїх зобов’язань, тобто за рахунок всього ланцюга закупівель, і може становити навіть до 30%. Всі ці етапи функціонально покриває APS SMART, включаючи контроль кошторисів та технічних завдань.

Щодо виконання договірних відносин за результатами торгів в умовах кон’юнктури ринку, що швидко змінюється: у питанні з документами та гарантіями вам допоможуть юристи; а щодо питання, як правильно налагодити процеси закупівлі будматеріалів та БМР з максимально ефективним результатом, допоможуть і проконсультують наші експерти-закупники.

Запрошуємо на консультації, надаємо апробовані кейси!
Можливі референси  будівельних компаній.

Подібні записи